نارنگی بندری ،نارنگی پفکی

نارنگی بندری چیست؟

نارنگی این میوه ی خوشمزه ، محبوب و نوستالژیک ، تقریبا کسی رو نمیشه پیدا کرد که  از عطر و مزه ی نارنگی خاطره ای نداشته باشه ، این میوه شاید برای خیلی از ماها بیشتر از یک میوه و بلکه مجموعه ای از خاطرات شیرین از کودکی ما باشه ، از همین جهت شاید بد نباشه کمی راجع به یکی از انواع این کوچولوی نارنجی ،  خوشمزه بدونید.

نارنگی بندری
نارنگی بندری(سیاهو)

نزدیک به ۱۳ نوع نارنگی در دنیا وجود داره که هرکدوم از اونا ویژگی های مخصوص به خودشون رو دارند نارنگی کینوا، نارنگی بندری ،یونسی ، پیج،کارا،کلمانتین،اورلاندو، تانجلو و …

نکته جالب اینه که اکثر این نارنگی ها در ایران  تولید میشوند متناسب با نوع نارنگی و شرایط آب و هوایی و نوع خاک بعضی در استان های شمالی ایران و برخی دیگر در استان های جنوبی کشور کشت میشوند.

توی این مطلب میخوایم یکی از محبوب ترین  و به گفته بازاریان مرغوب ترین نوع نارنگی یعنی نارنگی بندری رو براتون معرفی کنیم.

محل کشت

نارنگی بندری
تصویری از باغات نارنگی بندری

نارنگی بندری یا نارنگی سیاهو یکی از انواع    نارنگی  هایی است که در جنوب کشور و در  استان هرمزگان کشت می شود (انواع نارنگی کشت جنوب) ، این نوع نارنگی در شهرهایی همچون جیرفت ،دزفول ، بندرعباس و روستاهایی همچون هماگ – تلگردو – سغ – تلسورو – درگز – چاهکل – خرسین – و زاکین در جنوب کشور کشت میشود اما مرغوب ترین نوع آن در باغات روستای سیاهو به بار میشیند به خاطر همین نام سیاهو رو روش گذاشتن.

موقعیت آب و هوایی و،خاک حاصلخیز و ویژگی های اقلیمی کوهستانی بودن این منطقه شرایطی رو ایجاد کرده که این محصول با توجه به ویژگی های ژنتیکی اش با بالاترین کیفیت به ثمر برسه.

نکاتی جالب درمورد نارنگی بندری

نارنگی بندری
نارنگی بندری
  • یک نکته ی جالب در مورد این نارنگی این است که به خاطر مرغوبیت و بازار پسندی  و محبوبیتش ثبت ملی شد و در سال ۹۶ از گواهینامه ثبت ملی آن رونمایی کردن.
  • نکته جالب دیگه راجع به این محصول معروفیت آن به نارنگی پفکی است، به قول بازاری ها بزاری دهنت از شیرینی آب میشه

صادرات

نارنگی بندری

این نارنگی ، یکی از محبوب ترین نارنگی ها در بازار های جهانی است بیشتر از یک سوم  محصول برداشت شده به کشور های اروپایی و حاشیه خلیج فارس  و آسیای میانه صادر میشه و  به خا

طر همین یکی از پرسودترین محصولات و مرکبات کشور است.

 

 

 

به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای استان هرمزگان در سال های اخیر بیماری زوال مرکبات  نارنگی بندری(سیاهو) را تهدید و کشت این محصول را با خطری جدی مواجه کرده است. اگر به انواع مرکبات یا میوه های زمستانی علاقه مندید میتوانید کلیک کنید.

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *