انواع مرکبات را بشناسیم

امروز با این پست میخوایم انواع مرکبات را بشناسیم. خیلی از شما پرتقال ، نارنگی ، لیمو ترش و لیمو شیرین را میشناسید اما چند تا میوه ممکنه باشه که اسمشون را میشناسیم اما نمیدونید که چه خاصیتی دارند

مرکبات

پرتقال

ممکن است فکر کنید که پرتقال میوه ای غیر پیوندی بوده به صورت تکاملی و انتخاب طبیعی به این شکل درآمده است اما اشتباه میکنید. پرتقال در دوران باستان با پیوند نارنگی و دارابی به وجود آمده است. علاوه بر خاصیت میوه آن از برگ های آن به علت وجود عطر زیاد در عطر سازی استفاده میشوند.

نارنگی

نارنگی میوه ایست که از نظر ارزش غذایی از پرتقال دارای ارزش بیشتری است  و  علاوه بر ویتامین سی دارای منیزیم ویتامین آ و ب نیز میباشد. نارنگی دارای انواع مختلفی است که در ایران نیز یافت میشود

لیمو شیرین

لیمو شیرین دارای ویتامین سی بسیار فراوان است . این میوه به نسبت نارنگی و پرتقال در جهان میوه ی کمیاب تری است و بر خلاف ایران اکثر کشور های جهان با آن آشنایی ندارند

لیمو ترش و لیمو شیرازی

لیمو ترش یا لمون و لیمو شیرازی یا لایم دو نوع از مرکبات ترش مزه و شبیه هم هستند با تفاوت این که لیمو ترش دارای ۸۸ درصد ویتامین سی است و طعمی مطبوع تر نسب یه لیمو شیرازی دارد . همچنین لیمو شیرازی سبز و کوچک و لیمو ترش زرد میباشد.

لیمو ترش لیمو شیرازی

نارنج

کمتر ایرانی ای رو پیدا میکنید که نارنج را با کباب و جوجه و ماهی استفاده نکرده باشه. فسفر و ویتامین آ از املاح معدنی نارنج میباشند.

 

دیگر انواع مرکبات

بالنگ 

شاید نام مربای بالنگ را زیاد شنیده باشید اما خود این میوه را ندیده باشید بالنگ ظاهری شبیه به گریپ فروت دارد با پوستی بسیار چروکیده تر و در طب سنتی بسیار کاربرد دارد. بادرنج نیز نوعی دیگر از بالنگ میباشد.

بالنگ

گریپ فروت

گریپ فروت  میوه ایست با خاصیت درمانی بسیار بالا برای کسانی که چربی خون دارند . در خورد این میوه باید با قرص چربی دقت شود زیرا به شدت چربی خون را پایین آورده و ممکن است ضرراتی مرگباری به شخص مصرف کننده وارد کند ، گریپ فروت نیز مانند لیمو شیرین اگر در معرض هوای آزاد قرار گیرد تلخ میشود.

گریپ فروت

 

دارابی

دارابی ، سلطان مرکبات یا پوملو بزرگترین خانواده مرکبات از نظر سایز و اندازه میباشد. پوست این میوه بسیار زخیم بوده و وزن این میوه به دو کیلوگرم نیز میرسد.

سلطان مرکبات

کامکوات

پرتقال های بسیار کوچک و ترش کامکوات نامیده میشود. کامکوات در تهیه مارمالاد ، مربا و ترشی کاربرد دارد.

کامکوات

ترنج

ترنج یا برگاموت میوه ای شبیه پرتقال با مزه ای تلخ تر از پرتقال است . از خواص آن به درمان خونریزی و کبد میتوان اشاره کرد. ترنج و بالنگ دو میوه متفاوت هستند که به اشتباه بعضی آنها را با هم اشتباه میگیرند. ترنج در مقایسه با

دیگر انواع مرکبات به مقدار کمتری یافت میشود.
ترنج

 

 

 

 

 

 

 

اگر به میوه ها ، آبمیوه و کوتل ها علاقه مند هستید به این لینک مراجعه کنید.

به شما مطلب مرتبط با میوه رزبری یا میوه رازبری پیشنهاد میشود

Rating: 4.3/5. From 20 votes.
Please wait...

یک دیدگاه دربارهٔ «انواع مرکبات را بشناسیم»

  1. سلام عالی بود

    Rating: 4.4/5. From 5 votes.
    Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *