خوراکی های جذاب – هندوانه و انار شب یلدا

شب یلدا و تاریخچه 

شب چله یا  شب یلدا  یکی از قدیمی ترین جشن های ایرانیان ، در گذشت زمان چهره ای متفاوت به خود گرفته است .انار و هندوانه دو میوه ی اصلی در برگذاری شب یلدا هستند . به طور معمول انار دان شده و هندوانه شتری یا قاچ شده سرو میشود اما میتوان خلاقیت به خرج داد و بطور مثال از کوکتل یا موکتل هندوانه و انار در مراسم خود استفاده نمود.

در ابتدا این شب در زمان داریوش اول (داریوش بزرگ) به تقویم ایرانیان باستان راه یافت. تاریکی که نماینده اهریمن بوده در این شب کنار هم جمع میشدند و به روشن کردن آتش میپرداختند که نماد پاکی و اهورامزدا بوده است تا اهریمن بدذات را از خود دور کنند و در این هنگام به رقص و پایکوبی مشغول بودند چون شادی را بر خلاف غم دشمن اهریمن میدانستند .

یکی از معروف ترین مراسم به جا مانده از آن زمان تعارف میوه های خشک و تر یا “میزد” بوده که هنوز که هنوزه در میان فرهنگ ما رخنه کرده است.

انار و هندوانه

انار و هندوانه دو میوه ی اصلی در برگذاری شب یلدا هستند . به طور معمول انار دان شده و هندوانه شتری یا قاچ شده سرو میشود اما میتوان خلاقیت به خرج داد و بطور مثال از کوکتل یا موکتل هندوانه و انار در مراسم خود استفاده نمود.

آب هندوانه را به صورت گرفته که تفاله های آن را بتوان با صافی جدا کرد و یک مایع یکدست بدست آورد به طور متوسط برای هر نفر نصف لیوان.

سپس یک انار را آبلمبو کرده و سوراخی در آن ایجاد میکنیم تا آب انار خارج شود و حدود نصف باقی مانده ی لیوان را پر کند، سپس پوست انار را جدا کرده و چند دانه از آن را داخل لیوان برای تزئین قرار میدهیم.

در صورت تمایل میتوان مقداری شکر به آن اضافه نمود تا مزه اش کمی شیرین تر شود.

به همین نحو میتوان از ژله ی انار یا هندوانه بهره جست . بعد از مخلوط کردن پودر ژله با آب جوش و هم زدن مدتی صبر میکنیم تا خنک شود دست آخر دانه های انار را داخل ژله ریخته و میگذاریم داخل یخچال سرد شود

watermelon cocktail
کوکتل هندوانه

 

گرانیتای هندوانه نیز یکی دیگر از خوراکی های خوش مزه ایست که میتوان با میوه های شب یلدا درست کرد

گرانیتای هندوانه

مواد لازم برای گرانیتای هندوانه:

گوشت (تفاله) هندوانه ۳ پیمانه

آبلیموی تازه ۲ قاشق غداخوری

آب انار ۱ قاشق غذاخوری

شکر یک سوم پیمانه

آب یک سوم پیمانه

یک برش لیموترش

یخ پودر شده به دلخواه

نحوه درست کردن گرانیتای هندوانه
گرانیتای هندوانه

کوکتل هندوانه توت فرنگی

کوکتل هندوانه توت فرنگی نیز یکی از نوشیدنی هایی است که میتوان برای این شب تدارک دید.این خوراکی برخلاف گرانیتا باید با استفاده از آب هندوانه،آب توت فرنگی، شکر  استفاده نمود بنابراین تفاله ی آن میتواند در گرانیتا استفاده شود.

دیگر خوراکی های شب یلدا

از خوراکی های دیگر شب یلدا میتوان به سنجد ، سیب قرمز و آجیل شب یلدا اشاره کرد.

دیگر مراسم ها

خواندن فال حافظ یکی از فرهنگ هایی است که رفته رفته در مراسم شب یلدا جا افتاده است . هنوز خانواده هایی هستند که برای شب یلدا کرسی درست کرده و از آن استفاده میکنند. در نقاط مختلف کشور خوردن ماهی ، خوردن ازگیل ، شاهدانه ، کنجد ،گندم برشنه و شیرینی های مخصوص جزو جدانشدنی شب یلدا است.

فال سوزن ،داستان های شفاهی،کف زدن و… نیز از کارهایی هستند که در این شب انجام میشود.

 


No votes yet.
Please wait...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *